Dzieci

Cebulkowe ogródki dla dzieci

Cebulki dla chętnych placówek dotarły do dziecięcych ogródków na przełomie października i listopada. Ponieważ czasu przed zimą już mało, młodzi ogrodnicy wraz z wychowawcami zabrali się szybko do pracy, o czym świadczą nadsyłane do EKO-ROZSADNIKa fotorelacje. Popatrzmy na zdjęcia z poszczególnych placówek, które wyświetlamy w kolejności nadsyłania.


               Przedszkole nr 233 'Zielony Domek"


Przedszkolaki z grup „Asy” i  „Smyki” dołączyły  do „Cebulkowej akcji” w ramach projektu Eko-rozsadnik. Dzieci  chętnie słuchały wskazówek dotyczących uprawy roślin, a następnie zabrały się do pracy przygotowując miejsca dla cebulek, a następnie sadząc je.  Zachwytom Przedszkolaków nie było końca. 







                                **************************************************

                Szkoła Podstawowa nr 2016 w Miedzeszynie

"W ostatnich dniach października uczniowie Szkoły Podstawowe Nr. 216 z Miedzeszyna wzięli udział w „Cebulkowej akcji” w ramach projektu Eko-rozsadnik. 27 października odebraliśmy cebulki narcyzów, tulipanów i krokusów. W ramach zajęć Szkolnego Koła Przyrodniczego klas I-III wybraliśmy i posadziliśmy tulipany i narcyzy w szkolnym ogródku. Następnego dnia uczniowie klasy Ib posadzili krokusy na trawniku przed ich klasą i przy wejściu do szkoły. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę, kiedy wszystkie piękne kwiaty zakwitną."


Szczęście nam sprzyjało i w dniu zajęć naszego Kółka dopisała nam pogoda. Opiekunka Koła – Pani Jola – rozdała nam opakowania z cebulkami i wytłumaczyła co oznaczają symbole na etykietach. Cebulki sadziliśmy za pomocą przygotowanych narzędzi ogrodniczych – łopaty i grabek. Pani Jola pokazała nam na jaką głębokość wsadzać roślinki. Ustaliliśmy kolejność prac i podzieliliśmy się zadaniami i zabraliśmy do pracy.



Następnego dnia za sadzenie zabrały się maluchy z klasy Ib. Tulipany i narcyzy zakwitną w naszym szkolnym ogródku – za to krokusy postanowiliśmy posadzić tak żeby było je widać z okien klasy. Przygotowując trawnik trzeba było zgrabić z niego wszystkie stare liście. 


Pierwszy dołek wykopała Pani Jola i pokazała jak prawidłowo wsadzać cebulki do ziemi


Za sadzenie następnych kwiatków zabrały się już dzieci. Każdy miał szanse wybrać miejsce i samodzielnie zakopać swoje cebulki.





**************************************************


Przedszkole nr 84 "Promyk" w Międzylesiu







Przedszkole nr 85 "Leśny Zakątek" w Aninie:








***************************************
Lista placówek, które będą tej jesieni zakładać ogródki cebulkowe: 


1. Przedszkole nr 84 "Promyk"
ul. Dworcowa 1a

2. Przedszkole Sióstr Felicjanek
ul. Kościuszkowców 85


3. Przedszkole nr 85 “Leśny Zakątek”
ul. Żegańska 27

4. Przedszkole nr233 ,,Zielony Domek”

ul. Pazińskiego 11 a

5. Szkoła Podstawowa nr 216
 Falenica 

6. Szkoła Podstawowa nr 204
Radość

***************************************

Cebulkowe ogródki dla dzieci
Zbieramy chętnych do współpracy!
Zwracamy się do wawerskich przedszkoli z propozycją i zachętą stworzenia wraz z dziećmi ogródków i symbolicznego udokumentowania swojej pracy. Każdej placówce, która zgłosi swój udział w naszej akcji, przekażemy pulę cebulek, którą pozyskaliśmy dzięki uprzejmości firmy Ogrodnictwo Wiśniewski Jacek Junior. Cebulki (tulipany, narcyzy, krokusy) trzeba wraz z podopiecznymi, z ich rodzicami lub bez – zakopać w zielonym zakątku placówki, przygotowując je na kwitnienie. Ogródki nie muszą być duże! Chodzi o zainspirowanie i umożliwienie pracy w terenie dzieciom, danie im narzędzi do wspólnego tworzenia. W zamian prosimy o przekazanie fotorelacji z przebiegu sadzenia, także z opisem, żebyśmy mogli pochwalić się Waszym działaniem na forum dzielnicy. Mile widziane będą także rysunki dzieci z projektowanym ogrodem - jak chciałyby go widzieć.

Zgłoszenia uczestnictwa w projekcie prosimy nadsyłać na adres redakcja@naogrodowej.pl 
do 21 października 2016. Decyduje kolejność zgłoszeń – pula cebulek jest ograniczona.



ZAPRASZAMY!







*********************************

koperek, dżdżownica i słonecznik...zgodnie razem żyją w przedszkolnym ogródku i stały się symbolem naszych eko-rozsadnikowych warsztatów dla dzieci. Zobaczcie, co się działo!



Warsztaty w przedszkolu PROMYK w Międzylesiu: "Ogrodowe bajkowanie i kartki do zielnika"

Wokół ogródka dzieje się wiele różnych rzeczy. Kto ciężko pracuje, zasłużył też na chwilę przyjemności. Zaprosiłyśmy dzieci do słuchania. Bajarka Basia Songin opowiedziała historię z lasem w tle, przy akompaniamencie instrumentów płynęła baśń, gdzie po wielu przygodach, bohater zdobywa mądrość i szczęście. Trochę jak w ogródku, gdzie dopiero po włożonym wysiłku widać, ile rozkwita piękna i radości.


Na zakończenie projektu dzieci raz jeszcze miały zajęcia z nasionami. Różnorodne nasiona dopasowywały do obrazków dojrzałych roślin tworząc własne rysunki i pojedynczą kartkę zielnika. Na wakacyjny czas każdy we własnym woreczku zabrał ziarna owsa, do zasadzenia w domu, żeby pamiętać przez lato o przedszkolnym ogródku. Listki owsa, który szybko i niewymagająco rośnie, będzie dla nich także wspaniałym dodatkiem do kanapek.





Warsztaty w przedszkolu PROMYK w Międzylesiu: "Pielęgnujemy przedszkolny ogródek i zjadamy zdrowe, ogrodowe plony"

Założony wiosną ogródek budzi duże zainteresowanie. Rośliny rozwijają się świetnie, również dzięki opiece personelu przedszkola, który nie zapomina o podlewaniu grządek w okresie suszy. Z relacji nauczycielek wynika, że dzieci chętnie obserwują rozwijające się rośliny, pamiętają co siały i śledzą ze szczególną uwagą utworzone przez siebie grządki. Kolejne warsztatowe spotkanie poświęciliśmy pielęgnacji roślin w ogródku. Zajęliśmy się odchwaszczaniem i przerywaniem zbyt gęstych siewek.  W ogródku umieściliśmy również domek dla owadów, który powstał na wcześniejszych warsztatach. A na koniec zerwaliśmy trochę liści sałaty i ziół, które przydały się do zrobienia pysznych i zdrowych kanapek, po które ręce wyciągały się same. Było pysznie!



















                                 

Warsztaty w przedszkolu PROMYK w Międzylesiu: "Pszczoły - nasi sprzymierzeńcy"

Kolejne eko-rozsadnikowe spotkanie w przedszkolu poświęcone było pszczołom. Skąd się wzięły te ciekawe owady, za co je cenimy, jak żyją i dlaczego wytwarzają miód, gdzie znajdziemy nektar i dlaczego kwiaty pachną - to tylko niektóre pytania, jakie stawiały dzieci - a odpowiadała na nie Agnieszka Redzisz. Przy pomocy wonnego bukietu kwiatów, licznych ilustracji oraz prawdziwej ramki wydobytej z prawdziwego ula poznawaliśmy życie pszczół. Relacja zdjęciowa poniżej.





I oczywiście każde dziecko chciało sprawdzić, jak czuje się pszczelarz w swoim efektownym kapeluszu. Przymiarki nie miały końca!




Warsztaty w przedszkolu PROMYK w Międzylesiu: "Obsiewamy przedszkolny ogródek"

W chłodny majowy dzień na kolejnych warsztatach w przedszkolu zabraliśmy się wspólnie z dziećmi do obsiania grządek. Posialiśmy warzywa (buraczki, rzodkiewki, fasolkę, sałatę, dynię, rukolę) i kwiaty (nagietki, kosmosy, powój wilec, szarłat). Przy płotku znalazło się również miejsce na słoneczniki oraz bulwy dalii. Chętnych do pracy nie brakowało - starszaki z dużym zaangażowaniem wzięły się do ogrodowej pracy. Relacja zdjęciowa poniżej.


Ogródek przygotowany został wcześniej przez rodziców. Już widać, że na grządkach dobrze sobie radzą posadzone w czasie poprzednich warsztatów sadzonki sałaty i aksamitek.



Przed pracą jeszcze trochę teorii, kilka słów o nasionach i sposobie wysiewu.


I do pracy. Najtrudniej było z karpami dalii, które potrzebują bardzo głębokiego dołka.




Znacznie łatwiej wysiewać nasiona, które powinny znaleźć się płytko pod powierzchnią gleby. W razie wątpliwości dobrą radą służyły zawsze "panie od kwiatków" (Agnieszka Redzisz i Jola Piekarz) i oczywiście nauczycielki przedszkolne, które również stały się pasjonatkami ogrodnictwa.


Po dobrze wykonanym siewie pozostało już jedynie czekać, aż nasiona wykiełkują.


Warsztaty w przedszkolu PROMYK w Międzylesiu: "Zioła i ich przeznaczenie"

W ogródku przygotowanym przez rodziców i wokół niego (o przygotowaniach czytaj tutaj) odbywają się przyrodnicze warsztaty dla dzieci. Na pierwszym spotkaniu mówiliśmy o ziołach, które pięknie wyglądają, smacznie pachną, zdobią ogrody i znajdują zastosowanie w kuchni. Relacja ze spotkania poniżej.

Na dzieci czekały aromatyczne zioła i donice do ich posadzenia.



Ale zanim wzięliśmy się do pracy była jeszcze rozmowa o zastosowaniu ziół i obowiązkowo poznawanie aromatów - każde dziecko mogło powąchać bazylię, tymianek, lubczyk, melisę, oregano. miętę.


I wreszcie krótka instrukcja sadzenia roślin w donicach.


I do roboty.  Trzy grupy, trzy skrzynki, praca wre.





A rośliny, które nie zmieeściły się do skrzynek, zostały posadzone w ogródku.



I na koniec obowiązkowe podlewanie.


W przedszkolu pozostały pięknie obsadzone skrzynie z ziołami. Dzieci będą je obserwować i pielęgnować przez kolejne miesiące.



Warsztaty w przedszkolu w Międzylesiu - "Skąd się biorą rośliny"


W kwietniu EKO-ROZSADNIK w osobach Agnieszki Redzisz i Joli Piekarz odwiedził przedszkole w Międzylesiu. Dzieci na warsztatach obejrzały różne rodzaje nasion i dowiedziały się co z tego wyrośnie. Każde dziecko miało okazję posiać w doniczce nasiona owsa. Dalej ten mini ogródek będą pielęgnować w swoich domach. Wykonane zostały też prace plastyczne o tematyce ogródkowej. A oprócz tego rozmawialiśmy o ziołach, które wkrótce trafią do przyszkolnego ogródka - każde dziecko miało okazję poznać aromaty świeżych ziół i dowiedzieć się o ich podstawowych zastosowaniach. W warsztatach uczestniczyła prawie czterdziestka zafascynowanych przedszkolaków.

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz